Siatkówka

Mistrz Polski pokonany w Zawierciu i to za trzy punkty!

Mistrz Polski poległ w Zawierciu na koniec 2023 roku! Jurajscy Rycerze pokonali 3:1 Jastrzębski Węgiel, a MVP został Patryk Łaba, który na początku drugiego seta zmienił kontuzjowanego Trévora Clevenota.

30 grudnia 2023, 14:45 – Zawiercie (Blanowska 40)
ALURON CMC WARTA ZAWIERCIE  3:1 JASTRZĘBSKI WĘGIEL (21:25, 27:25, 25:19, 25:21)

ALURON CMC WARTA: Tavares, Butryn, Kwolek, Clevenot, Zniszczoł, Bieniek, Perry (L) oraz Szalacha, Łaba, Kozłowski, Gąsior

MVP: Patryk Łaba

Dobrze rozpoczęliśmy mecz, bo od prowadzenia 2:0 po kontrataku Karola Butryna. Goście zdobyli jednak kilka punktów z rzędu i po asie Jurija Gładyra odskoczyli na 10:7. Od tego momentu nasz zespół to zmniejszał dystans, to znowu go tracił. Jastrzębski Węgiel grał na tyle skutecznie w ataku, że nawet wtedy, gdy zbliżaliśmy się na punkt, nie pozwalał nam wyrównać. Przy stanie 21:19 na zagrywkę poszedł Norbert Huber i uderzył dwa razy fantastycznie do samej linii. Luke Perry utrzymał wprawdzie obie piłki w grze, ale musieliśmy ratować się na wysokiej piłce i punkty padały łupem przeciwników. Mistrzowie Polski tej przewagi już nie zmarnowali, a seta zakończył jego najlepiej punktujący gracz, Jean Patry.

Co gorsza, w jednej z ostatnich akcji, lądując po bloku, Trévor Clevenot nabawił się urazu i choć próbował jeszcze grać, to po kilku akcjach drugiej partii poprosił o zmianę i zastąpić go musiał Patryk Łaba. Mimo tych przeciwności nie Jurajscy Rycerze nie zamierzali złożyć broni i ze stanu 2:6 wyrównali na 9:9. Znowu zaczęliśmy jednak mieć problemy z przyjęciem, a jastrzębianie świetnie radzili sobie w obronie i asekuracji, nie pozwalając nam punktować na wysokiej piłce. Kontra skończona przez Rafała Szymurę sprawiła, że przyjezdni prowadzili już 16:12. Trener Michał Winiarski wpuścił na podwójną zmianę Michała Kozłowskiego oraz Daniela Gąsiora i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Nasz atakujący zablokował Szymurę, a rozgrywający bardzo trudną piłkę po obronie dociągnął do Bartka Kwolka, który minął trójblok i straty stopniały do punktu. Na boisku wrócili Tavares i Butryn, a za linią 9. metra pojawił się Mateusz Bieniek. Dwa jego serwisy po przyjęciach rywali kończyły na suficie Jurajskiej Twierdzy i po raz pierwszy w tym secie objęliśmy prowadzenie (21:20). Przejęliśmy inicjatywę, ale nie potrafiliśmy powiększyć dystansu, a to oznaczało grę na przewagi, ale setbole po naszej stronie. Pierwsze dwie goście obronili, ale przy trzeciej Kwolek odrzucił ich od siatki, a Bieniek niemal pionowym blokiem zatrzymał Patry’ego.

Świetna końcówka napędziła nasz zespół, który po przerwie od początku stawiał liderom PlusLigi równe warunki. Po serii akcji punkt za punkt to goście odskoczyli na dwa oczka, ale po chwili as Butryna i kolejna trudna zagrywka, po której Benjamin Toniutti nie spotkał się z Gładyrem, pozwoliły nam objąć prowadzenie 12:11, a po kontrze Kwolka było już 15:13. Rywale zaczęli się mylić – Huber najpierw posłał krótką daleko w aut, a przy poprawce nadział się na ręce Bieńka. W końcówce bardzo długą akcję wygrał… Michał Winiarski, który dopatrzył się dotknięcia siatki po stronie rywali, a seta asem na Szymurze zamknął Miłosz Zniszczoł.

Nasz środkowy w ten sam sposób zapewnił nam zresztą pierwsze prowadzenie w partii nr 4 (5:4), a po świetnej obronie Łaby kontratak skończył Kwolek i odskoczyliśmy na dwa punkty. Nie trwało to jednak długo, bo na 10:10 asem serwisowym wyrównał Tomasz Fornal. Kolejne minuty obfitowały w akcje na najwyższym poziomie, a punktowali raz jedni, raz drudzy. Kluczowa okazała się gra blokiem – najpierw w dwóch kolejnych akcjach Zniszczoł zatrzymał Fornala, a Łaba w pojedynkę Patry’ego i odskoczyliśmy na 18:16, a następnie Kwolek zakończył bardzo długą wymianę, blokując po raz kolejny atakującego rywali, dzięki czemu utrzymaliśmy dwupunktową przewagę. Chwilę później nasz przyjmujący dorzucił jeszcze asa na 24:21, a po jego kolejnej mocnej zagrywce mieliśmy pierwszego meczbola po swojej stronie. Wprawdzie kontry nie skończył Łaba, przeciwnicy podbili też zbicia Bieńka i Butryna, ale sami popełnili błąd, bo Toniutti niedokładnie wystawił na drugą linię i było po wszystkim. W pełni zasłużoną statuetkę MVP odebrał Patryk Łaba.

22-12-2023 17:30 Ślepsk Suwałki ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 23:25, 30:32, 22:25
30-12-2023 14:45 Warta Zawiercie Jastrzębski Węgiel 3:1 21:25, 27:25, 25:19, 25:21

16 Enea Czarni Radom 13 3 8:38 959:1121

źródło: Biuro Prasowe Aluron CMC Warta Zawiercie / foto: Biuro Prasowe Aluron CMC Warta Zawiercie – aluroncmc.pl

Avatar

Kul@3

About Author

Prawie 40 wiosen na karku a w piłkę mógłby jeszcze spokojnie pograć. Kariera spowolnił a potem zastopował brak talentu. Biegać się nie chciało zatem stał w bramce i jak piłka nie trafiła w niego to wpadła do bramki. Zawodnik takich klubów jak Warta Zawiercie, MKS Poręba, Źródło Kromołów czy Piliczanka Pilica. Choć ostatnim mecz rozegrał ponad 15 lat temu.. Zmieniło się tyle, że ubyło Klubów a przybyło boisk ze sztuczną nawierzchnią...